7 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde 43 86 9

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından 1 3 4

Kufe savaşı (Cemel Vakası, Deve olayı) (656)

  • Hz. Osman’ın katillerinin bulunmaması nedeniyle sahabelerden Talha, Zübeyr ve Hz. Muhammed’in eşi Hz. Ayşe, Hz. Ali’ye karşı çıkmışlardır.
  • Hz. Ali’ye karşı ilk ciddi muhalefet oluşmuştur.

Hz. Ali ve Hz. Ayşe savaşı durdurmaya çalışmışsa da başarılı olamamışlardır. Mücadelede Hz. Ali taraftarları üstün gelmiş ve Hz. Ayşe savaştan sonra Medine’ye gönderilmiştir. Hz. Ali bu olay sonrası Medine’ye dönmemiş ve devletin merkezini Kufe yapmıştır.

Sıffin Savaşı ve Hakem Olayı (657)

  • Muaviye, Hz. Osman’ın katillerinin bulunmamasını gerekçe göstererek ayaklanmıştır.
  • Muaviye, Hz. Ali’nin halifeliğini de tanımamıştır.
  • Ayaklanmayı bastırmak için Hz. Ali, Kufe’den hareket ederek Sıffin Ovası’na gelmiş ve 110 gün süren savaş sonunda Kur’an’ın hakemliğine gidilmiştir.
  • Buna “Hakem olayı” da denilmektedir.

Hz. Ali’nin halifeliğine son verilmiştir. Muaviye’yi Amr İbnül-As halife ilan etmiştir. Hakem olayı ile Müslümanlar arasında birlik bozulmuştur. Müslümanlar, Hariciler Şiirler ve Emeviler olmak üzere üçe ayrılmıştır. Bu olaylardan kısa süre sonra Haricilerden bir kişi, Hz. Ali’yi sabah namazını kıldığı sırada şehit etmiştir. Böylece Dört halife devri sona ermiştir.

onlineodev.com'a hoş geldiniz, sorularınızın öğrenciler tarafından veya diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için uygun bir ortam sağlar. Bilginle sende bu yardımlaşmaya destek ol.

31.9k soru

32.4k cevap

77 yorum

766 kullanıcı

...